Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Chat on-line!

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Adevarat a Inviat! Un Paste linistit, multa sanatate si sa speram ca vor veni si vremuri mai bune!

Comentariu

Se implineste mai bine de un an de zile , de cand intreb si nu primesc raspunsuri satisfacatoare ...

Intreb intruna ( pe mail-uri forumuri mesaje private - toate trimise unde trebuie ) , daca mai functioneaza in parametri , alerta seism de pe site-ul : http://alerta.infp.ro/ aleta infp

... si daca se va remedia streamingul seismografului MLR de la institutut INFP ... ca a pierdut din fps-uri , aproape toate si suntem in 2020 .

Voi ati intrebat sau ati aflat ceva ? ... ce-ar fi , sa aflu de aici raspunsuri ?!

Comentariu

Care e problema daca vezi doar seismogramele digitale ? Varianta analogica nu permite sa vad inregistrarile cutremurelor produse inainte sa schimbe foaia. Plus ca acum ai acces la seismogramele mai multor statii din tara. Nu am intrebat pentru ca nu era o prioritate. Cat priveste pagina aceea de alerta, acolo scrie ca e in testare, nu ca ar fi complet operationala.

Comentariu

In plus, daca vrei seismograma analogica pentru cutremurele perceptibile, o gasesti pe pagina infp: http://www.infp.ro/seismograf/seismo...?1602395956453
          Doar ca trebuie sa dai refresh, asta e, la fel ca in cazul celei digitale, e un minus asta.

Comentariu

... nu mai zic nimic ... ca imi vine sa urlu ...

Comentariu

Pentru mine nu e sfarsitul lumii faptul ca nu ma pot chiombi la tamburul ala. E important sa fie disponibile seismogramele digitale de la mai multe statii seismice in tara, in conditiile actuale, care stim cum sunt, nu fac eu caz din asta. Am oricum altceva mai bun de facut decat sa ma uit la tambur. Ca sa vad ce ? Abordarile moderne sunt cu seismograme digitale. A, ca se poate imbunatati cu caracteristica de timp real, ok, dar sa nu uitam ca suntem in Romania. Eu am alte critici, de fapt, le-am expus mereu pe grupul de pe facebook de fiecare data cand nu mergea ceva. Nu consider ca trebuie sa urlu pentru ca nu pot vedea tamburul. La cate probleme avem acum, asta era cea mai arzatoare ?

Comentariu

In concluzie , tu , aproape ca '' tii cu ursul '' cum adica , sa te chiombesti la tambur ... ???

Uite mai jos , un exemplu de alarma '' home made '' ... si nu a trebuit sa se chiombesca nimeni , nicaieri .

LINK AICI : https://gfycat.com/deafeningseparatebetafish-earthquake

Un calculator separat si o camera web + un soft gratuit si destept cu motion detect setat cu atentie si gata .

Activeaza sonorul , si vezi cu cate secunde inainte de miscare , a tiuit ''alarma'' facuta cu un minim efort .

Watch and share Seismograph GIFs and Earthquake GIFs by sefulretelei on Gfycat

Comentariu

Procesare...
                X