Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Marturii cutremur 28 octombrie 2018

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Marturii cutremur 28 octombrie 2018

Am simtit bine cutremurul, miscarea pe directie est-vest cu zgomot destul de puternic, au troznit peretii si s-a miscat biblioteca in camera. Bloc prefabricate, etaj 2. Zgomotul ne-a impresionat, trozneau peretii si mobilierul, smuciturile au fost destul de intense, am apreciat intensitate V pana la V-VI pe scara Mercalli. Troznea bine cam tot in camera, mai tare ca la cutremurul din 14 mai 2005 care a fost de acelasi tip.

Scriu si aici, eram (inca sint) la club, cu muzica, Calea Mosilor 100 (club Surubelnita, perpendicular pe linia de tramvai sau Calea Rosetti linia troleibuze, referinta linia tramvai 21), miscare serioasa, ampla, stinga dreapta (sau invers), simtita profund, dar unica, fara replici.
    Ultima editare de DjLeco; 28.oct.2018, 03:56.

Comentariu

Alertele au venit cu câteva secunde (una-două) înainte de a simți o ușoară leganare care a ținut vreo 3 secunde. Fără zgomote, fără smucituri. Vecinii nu cred ca au simțit mare lucru, ca nu s-au aprins luminile prin blocuri.

Comentariu

Buna seara cutremurul l-am simtit la bloc in Bucuresti sector 4 cartier Berceni ...

Blocul in care locuiesc eu la etajul 7 este mai lung ... are 9 scari si 9 etaje . La fiecare cutremur ma intreaba neamuri , vecini sau cunostinte ''cum s-a simtit acolo la etaj '' ... de fiecare data can le raspund fac o mica comparatie - blocul in care locuiesc il compar cu un sifonier dar nu chiar d'ala super greoi din lemn masiv ...

Pe data de 24 septembrie 2016 am simtit ca cineva proptit cu spatele de ''sifonierul'' nostru a reusit sa ne mute un pic luandu-si un mic avant din bazin inspre fata si lovindu-ne cu curul ( scuzati expresia ) . miscarea de revenire la faza initiala nu am mai simtit-o deci doar o lovitura de la SE spre NV cam asa este orientat si blocul nostru si exact din acea directie am simtit lovitura .

Pe data de 28 octombrie 2018 am simtit ca ne-a mutat din loc '' cineva '' cu mai multe kilograme decat '' primul '' si-a luat un pic de avand avant si ne-a dat-o cu umarul , dupa care am simtit revenirea la faza initiala si atat ... nici o alta balansare ... lovitura tot din aceeasi directie dinspre SE spre NV .

La ambele seisme eram treaz ... am pe calculator inregistrari ambientale din momentele ambelor cutremure ... nici un vuiet pe afara inainte sau dupa ... nici un latrat sau chitatit de nimic inainte sau dupa ( doar acum pe 28 octombrie - exact in primul moment in care a inceput sa se simta ceva a '' tipat '' tare o cioara ce zbura la nivelul terasei blocului )

De restul cutremurelor nu este locul sa explic aici dar hai sa scriu cate ceva daca tot m-am apucat ... sa nu ramana pagina chiar goala ... pe alea le-am perceput ca o ampla leganare m-am trezit din somn si probabil nu am simtit prima unda sau trepidatie ( in bloc m-au prins doar cele din 1986 si 2014 inafara de cele descrise mai sus ) .

Cel din 1990 m-a prin la ore la scoala generala 189 si la fel l-am simtit fara nici o lovitura sau soc primar ...
        Se auzea de parca un excavator ar fi bagat lama aia din fata pe sub scoala ne-a ridicat putin de tot in sus ... a inceput sa ne legene mai brusc decat un leganat normal , timp de 15 secunde , dupa care bruscari de parca ar fi vrut sa ne scape din ''leagan'' ... de la etajul 2 am fugit cu totii spre curtea scolii ... din mozaicul de pe holul scolii vedem cum sareau in sus cioburi multe ne-ar fi putut ciurui calumea dar nu s-a intamplat asta ...
        ... cand am ajuns in curtea scolii eu nu am mai simtit nimic ... eu nu prea stiam ce este cu mine si parca nici restul colegilor
        afara in careu am vazut cum un elev de la o clasa mai mica ( un baiat de la caminul din apropiere ) si-a pus ghiozdanul sub fund si a sarit direct in careul scolii ...
        Il tin minte si imi pare rau ca blocul meu saracul a suferit mult in urma cutremurului din 1990 ... l-am gasit cam indoit ... cel putin la mine unde este un fel de colt al blocului , daca va trimit poze de la unele imbinari , va faceti cruce rotunda ( pe asta am scos-o fara sa vreau - scuze de expresie ) .

Pe cel din 2014 l-am sesizat inca de la inceputul lui fara nici o vibratie sau dardait la inceputul lui ... pur si simplu 4 leganari um pic mai ample in aceeasi directie de la SE spre NV si revenirea la pozitia initiale apoi inca 3 din astea din ce in ce mai putin ample si atat

Cel din 1986 ... valeleu muica ala ne-a leganat de ne-am saturat ... fiind insa primul seism simtit si eu mic de varsta nu prea a avut efect la mine ... dar leganarea aia o cam tin minte ... mi se parea ca cel putin 5 metri se duce blocul intr-o directie sa zicem spre N , apoi revine la pozitia initiala si dupa aia se duce spre S inca 5 metri ... tin minte ca a fost parca si ceva cu trepidatii blocul nu a suferit mai nimic in urma lui ... dar revenind acum la subiect ... imbrancelile aste ... aproape parca smucituri ... capacele aste de ni le-a dat la bloc in 2016 si 2018 chiar m-au speriat ... daca erau de durata le faceau de ras pe restul cutremurelor din istoria de mai sus amintita ... Va pup pe toti si va urez sanatate !!!

P.S. alte observatii daca imi este permis ... multi vor sa stie imediat dupa terminarea seismului '' cate grade a avut '' pe mine personal ma intereseaza sa nu vina nimeni sa inceapa cu comentarii pe la mine prin camera , pentru ca inca exista miscare pe seismograf si imi strica inregistrarea ... daca vorbesc vrute si nevrute nu mai pot sa pun pe net inregistrarea cu sunetul ambientaldin momentul respectiv ... cu toate astea spuse ... exista nemultumiri vecini amici neamuri , s-au intrebat mult timp degeaba cate grade a avut ... eu m-am uitat ca prostul la seismograful ala intepenit si nu stiam ce sa fac sa opresc inregistrarea sa o mai las ... rezolvarile le aveti mai jos daca va gasiti in vreuna din situatiile nemultumitilor de la seismul de zilele trecute : contact TVR

mail: relatiicupublicul@tvr.ro
        Telefonul telespectatorului: 021.319.91.11
        Centrala TVR: 021.319.91.12 sau 021.319.91.54

contact Radio Romania

mail: radio.actualitati@radioromania.ro
        Telefon (centrala): 021-303.17.77
        Telefon (secretariat): 021-303.14.86

contact INFP

www.infp.ro/contact
        +40214050664 /comandament
        +40214050670 /secretariat

Telefon : 021 405 0670
        Messenger : m.me/INCDFP
        Mail : contact@infp.ro
        www.twitter.com/incdfp

nr. tel. mobil : ( hai ca pe asta totusi nu il scriu nici mie nu mi-ar fi placut sa in locul lor )

dirgen@infp.ro
        manager@infp.ro

Va doresc multa sanatate tuturor ... si daca va ganditi sa plecati din tara ca sa scapati de cutremure , haideti mai bine sa vedem ce putem face si poate pleca ''ei'' Pupici idn Berceni !!!

Ultima editare de sefulretelei; 30.oct.2018, 18:31. Motiv: ... ar mai fi ceva de scris ...

Comentariu

Nu am simțit deloc cutremurul sa fiu sincer, m-am trezit la o oră după ce s-a produs și am văzut.. Sunt din Iași

Comentariu

Nu l-am simtit de la inceput ca dormeam,deci cand m-am trezit simteam un balans 3 valuri apoi pauza, iar 3 valuri si apoi pauza... posibil sa fie rezonanta blocului, blocul are 4 scari, pozitionat in lungime SV-NE, are 4 etaje si stau la et.2, directia care am simtit ar fi NV-SE, Galati
            Ultima editare de Danke; 30.oct.2018, 20:38.

Comentariu

Puternic, trezit din somn. Se misca destul de tare patul, mobila facea zgomot puternic, cred ca am simtit ultimele miscari. Neplacut si enervant de tulburator.
              Bucuresti, sector 5, parter, bloc 4 etaje.
              In 2016 nu am simtit.
              Ultima editare de Luck; 11.dec.2018, 20:34.

Comentariu

Nu s-a simtit deloc la Roman, interesant acest cutremur ca nu s-a propagat spre nord, nu am auzit pe nimeni pe aici sa-l fi simtit.
                Ultima editare de richter78; 28.dec.2018, 11:27.

Comentariu

Stau în Iași. Nu am simțit deloc cutremurul, nu s-au propagat undele seismice spre Moldova cum ma așteptăm la un cutremur adânc, m-am trezit la câteva minute după ce s-a produs.

Comentariu

M-a trezit avertizorul de la Telegram si in secunda doi am simtit o mișcare violentă de jos in sus, apoi pe orizontală. Simțeam că plec cu patul in baie. Am stat calma, întrucât aveam de protejat un pui de om de 8 ani si asteptam sa vad daca se opreste sau se întețește mișcarea. Mentionez ca stau la etajul 10, într-un bloc de prin '65 cred, în Berceni. Va dati seama ca acest bloc le-a prins pe toate? Oricum , mișcarea a fost destul de violenta.

Comentariu

Postat în original de sefulretelei Vezi post

Il tin minte si imi pare rau ca blocul meu saracul a suferit mult in urma cutremurului din 1990 ... l-am gasit cam indoit ... cel putin la mine unde este un fel de colt al blocului , daca va trimit poze de la unele imbinari , va faceti cruce rotunda .

Nu ar strica sa pui pozele!

https://postimages.org
                      Ultima editare de DjLeco; 27.ian.2019, 00:21.

Comentariu

Postat în original de Animalx
                        Am o intrebare. Eu stiam ca marile seisme cu hipocentrul aflat sub anumita adancime sunt directionate inspre Iasi-Chisinau. Ar trebui sa ne ingrijoreze faptul ca seismul din 28 octombrie a avut loc la aproximativ 150 km adancime dar totusi a fost directionat spre Muntenia?
                        Nu. Oricum cand e vorba de cutremure foarte mari, nu poti spune ca Bucurestiul scapa neatins. Dar cutremurul asta a fost moderat, cu sursa pe partea central-vestica, in timp ce cutremurele mari se produc de obicei la capete. Poate ne povestesti cum ai simtit cutremurul. E topic de Marturii.

Comentariu

Postat în original de Animalx
                          Nu l-am simtit deloc. Daca ati fi citit mesajele din privat(am inca mult nelamuriri si o pagina de internet i-am si transmis-o unui prieten bucurestean si acum imi pare rau ca nu am asteptat si parerea dumneavostra ) ati fi observat ca sunt din Transilvania(si in timpul cutremurului eram si la parter) dar doresc totusi din motive personale sa nu incercati sa ghiciti orasul in care locuiesc(in principiu nu doresc sa alarmez pe nimeni din orasul meu (si domnul Marmureanu face orice pentru a linisti populatia) despre un potential pericol , in afara primarului ,bineinteles, pentru ca imi doresc sa-i sugerez sa instaleze o statie de observare a animalelor si in preajma orasului meu si pentru asta e nevoie ca primarul sa organizeze acest lucru)
                          Acesta este topic de marturii privind cum a fost simtit cutremurul, nu se discuta despre observarea animalelor cu sesizarea seismologilor. Sa incercam sa nu divagam excesiv si sa pastram topicul.

Comentariu

• Animalx
                            Animalx comentat
                            Editarea unui comentariu
                            Puteti sterge acest raspuns
                        Procesare...
                        X