Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Siguranta blocurilor

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Salutare! Am descoperit in blocul despre care va vorbeam mai sus aceste crapaturi. Blocul are forma dreptunghiulara, cu intrarea in bloc (casa scarii) pozitionata la jumatate, pe latura lunga. Acesta crapaturi sunt aparute intre casa scarii si tronsonul din dreapta. Garsonierele sunt dispuse pe de o parte si pe cealalta a scarii (stanga-dreapta), cam cate 12-15 pe stanga si 12-15 pe dreapta.

Ce parere aveti? Mie nu imi par deloc ok mai ales din cauza faptului ca sunt prezente in aceeasi zona, incepand de la parter si pana la ultimul etaj.

Poate fi vorba despre o tasare a fundatiei in zona respectiva si din cauza asta sa fi aparut astfel de crapaturi?

Pe partea stanga a scarii, fix in aceeasi zona, nu sunt prezente crapaturi de niciun fel, la niciunul dintre etaje.

Multumesc pentru ajutor!

Comentariu

Salutare
      Întâi aș vrea să vă spun că apreciez foarte mult informațiile despre acest forum, sunt condensate și toate utile.

Sunt foarte nehotărât între 2 apartamente:

1976 - îl pot negocia la 82 000 de euro
      1986 - îl pot negocia la 88 000 de euro, tot în zona aia, 3 minute mai departe de metrou

Cel din 1976 arată mai bine, are 2 balcoane, boxă, cel din 1986 are balcon foarte mic.
      Voi ce ați alege? Nu știu dacă este bloc din cadre/monolit sau altele, amandoua sunt reabilitate. Cel din 1986 știu sigur că era din plăci pe exterior, nu știu de 1976.

Dacă este nevoie sunt dispus și să plătesc un inginer să se uite puțin, din păcate nu se pot face verificări mai intervenționiste.

Comentariu

Nu stiu cat de relevante sunt informatiile de pret, dar cladirile nu par a prezenta probleme (asta o spun in conditiile in care informatiile sunt destul de putine). Eu locuiesc intr-un bloc P+4 facut in 1975, prefabricate de beton armat, Bucuresti, si nu au fost probleme.

Comentariu

Buna seara,

Despre blocurile din caramida construite intre anii 1965-1968 ce parere aveti?

Plafonul e din beton de tip grinzi, are si un fel de armatura. La cutremurele mai mari gen 77, 86, 90 in general s-au format mici fisuri intre grinzi prin deplasarea acestora. La curatenie s-au "rezolvat" din punct de vedere estetic ce a tinut de umplutura pana la planseul de beton.

Blocul este de 4 etaje cu 6 scari, la fiecare 2 scari existand rosturi de dilatatie cu pereti dubli. Blocul pare a fi, zic si eu dandu-mi cu parerea intr-un fel, format parca din blocuri a cate 2 scari fiecare lipite intre ele.

In plus, cand s-a facut curatenie de exemplu si am dat jos pana la caramida pe toti peretii, cu exceptia unui singur perete al camerei (sufrageria) dintre mine si vecin (perete ce nu face parte din peretii de rezistenta) nu am observat nici o fisura. Si blocul a trecut prin evenimentele: 77. 86, 90 si restul ce au mai fost dupa.

Comentariu

Procesare...
          X