Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Perspective in evolutia seismicitatii vrancene pe termen scurt, mediu si lung

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce impact are asupra Vrancei cutremurul din Turcia din 30 octombrie 2020? A fost totuși ceva substanțial... 7.0 grade...

Comentariu

• Nu e in zona de interes. Pentru Vrancea conteaza cutremurele cu mecanisme de decrosare din Estul Turciei si Nord-Vestul Iranului: 24 ianuarie 2020, 23 februarie 2020, 14 iunie 2020. Cutremurele de 5,5+ pot sa apara cam la 6-12 luni dupa o astfel de serie, iar pentru 6,0+ ar trebui un interval mediu de 1-3 ani.

Comentariu

• Putem vorbi de o crestere serioasa a sansei de a avea si noi ceva 5,5-5,8 sau 6+ pana in vara acum dupa evenimentul din Croatia?

Comentariu

• Ramane ce spuneam, nimic nou: putem avea cutremur moderat la 2-3 ani in raport cu ultimul eveniment din clasa 5,5+ (28 octombrie 2018). Depinde si de seismicitatea globala.

Comentariu

• Dupa cutremurul moderat din estul Turciei de acum cateva zile. S-a schimbat ceva in perspectiva? ceva 7+?

Comentariu

• Postat în original de Ionaanei Vezi post
              Dupa cutremurul moderat din estul Turciei de acum cateva zile. S-a schimbat ceva in perspectiva? ceva 7+?
              Absolut nimic. Discutam daca era ceva major, nu cutremure din astea mici sau moderate. Adica macar un cutremur de peste 7,0 pe acolo, dar nu e cazul. Trebuie sa fie macar 2-3 cutremure mai mari de 6,5-7,0 in Estul Turciei, nu unul nesemnificativ de 5,4.

Comentariu

• Ce s-a intamplat cu forumul, toata lumea a migrat pe fb?

Putem spune ca pe masura ce tot intarzie o reactie la seria de cutremure din Turcia, cu atat cresc sansele sa vina ceva mai puternic (peste 6.0)?

Citesc mesajele de mai sus, si vad mentionat un interval de 1-3-5 ani pentru o eventuala reactie, ramane valabil sau cel mult 3 ani?

Seria s-a terminat in vara lui 2020, deci pana in vara 2023 sunt sanse mari de un cutremur, dar cat de puternic? 5,5 plus sau 6 plus? Vorbeam mai demult ca Vrancea nu da ceva mai puternic decat Est Turcia, dar un 6,3-6,5 ar fi ceva destul de serios. Nu cat prin magnitudune cat prin faptul ca intram intr-o noua faza pt Vrancea. 32 de ani fara un cutremur serios, we had a good run. Poate mai dureaza cativa ani

Comentariu

• quake, nu e nimic nou, ramane valabil ce s-a mai discutat, la 1-3 ani dupa acea serie de cutremure poate sa urmeze si un cutremur cu magnitudinea 5,5+ in Vrancea, doar ca lungimea intervalului nu prea are mare legatura cu margimea cutremurului, Vrancea e cu totul altfel. Un Sarlatan Ordinar a zapacit lumea cu prostiile lui, de fapt realitatea obiectiva e ca nu se poate anticipa data unui cutremur, nici macar a unuia moderat, prin urmare clampanelile sarlatanului care isi zice nu stiu care center nu au nici o baza stiintifica validabila, sunt doar aiureli trantite la plezneala. Da, lumea prefera fbk, mie insa imi displace din ce in ce mai mult fbk pentru ca favorizeaza propagarea celor mari tampenii anti-stiintifice si obscurantist-medievale.
                  Plus ca nici eu nu prea mai am timp si chef, am griji personale foarte foarte mari si nu prea mai am timp sa raspund imediat si nici sa fac stirile seismice foarte repede, asta e, nu sunt robot, chestiile care ma preocupa sunt prea serioase ca sa le neglijez, asa ca o stire seismica despre o prostie de cutremur subcrustal cu magnitudinea de numai 3,5 mai poate astepta totusi.
                  Nu va suparati, dar nu sunt robot si oricum nu exista ceva care sa contrazica ceea ce mai discutam noi pe aici: cam la 1-3 ani dupa un cutremur semnificativ produs pe falia Est-Anatoliana poate avea si Vrancea o reactie constand intr-un cutremur din clasa 5,5+. Nu se poate spune mai mult, oricum nu este context de cutremur catastrofal, s-a mai explicat de ce, suntem totusi departe de acele situatii critice.

Comentariu

Procesare...
                  X